Gödi Huzella Kert felújítása


A gödi Huzella Kert 1950 óta az ELTE vagyonkezelésében álló egység, ahol 2001-ig négy tanszék foglalt helyet virágzó oktató- és kutatóállomásaként. E tanszékek a budapesti Lágymányosi Campusra kerülésével a Huzella Kert épületállományának jórésze üressé vált, és csak az MTA Dunakutató Intézete működött itt 2014-ig nagy létszámban. A kert üzemeltetése a fennmaradó kutatási lehetőségekkel 2010-ben az ELTE Füvészkertre szállt. A Füvészkert vezetése egy átfogó fejlesztési tervet készített a Huzella Kert hosszútávú hasznosítására, amelyet, mint első, nagy fejlesztési ütemet az alapítvány jelen támogatás révén válthatott valóra. Ez tette alkalmassá alapítványunkat a Huzella Kert üzemeltetésének átvételére 2023. január 1-től.

A fejlesztés első lépéseként a Huzella Kertet 2020 augusztusában lecsapó és évekig bezárásra kényszerítő hatalmas vihar nyomainak eltüntetését, balesetveszélyességének elhárítását segítettük: az útburkolatok, tanösvények megtisztítását végeztük el a megnyitásra való felkészítésében, továbbá közreműködtünk a 2022. március 28-án megrendezésre került megnyitó rendezvényhez.

Ezt követően kezdhettük meg a kert fejlesztési munkálatait. Felállt a pályázati menedzsment, a közbeszerzői, tervezői, műszaki ellenőri és természetvédelmi munkacsoportokkal. A fejlesztési feladatok hatékony előkészítése és levezénylése, továbbá később a kert látogatható állapotban tartása érdekében – közbeszerzési eljárás révén – beszereztünk egy Avant kotrógépet többféle adapterrel és egy Ford Transit gépjárművet szállítási célokra 2022-ben.

A kert sérült növényeinek pótlására és növénygyűjteményének gyarapítására és a látogatói élmény fokozására Badics Tamás egyéni vállalkozótól szereztünk be növényeket. Még ezen a télen, 2022 decembere és 2023 januárjában sarjazási munkálatokat végeztettünk a Profi Pázsit Kft.-vel, amely megtisztította a kertet a balesetveszélyes száraz fáktól, sarjaktól és a kert állapotát veszélyeztető, gyomosító inváziós növényfajok egyedeitől, facsemetéiktől.

A Huzella kert nagy része a vizet gyorsan áteresztő, rossz vízgazdálkodású homoktalajon nyugszik, így a klímaváltozás által szárazodó klímában is megőrizhessük és fejleszthessük növénygyűjteményeinket, elengedhetetlen volt a kertet átfogó öntözőrendszer kiépítése. A Ganz-Hydro Kft. kivitelezésében a tavaktól a kert minden része öntözhetővé vált. A tervezési és közbeszerzési folyamatokat követően 2023 januárjától megkezdődhettek az építészeti beruházások.

A területen több romos és használaton kívüli épületet (két korábbi állatházat, egy raktárt és egy üvegházat) bontattunk el a Buon-Tot Kft. kivitelezésében, és alakítottunk vissza zöldfelületté. 2023 augusztusától pedig megkezdődhetett a Garden Kft. és a Buon-Tot Kft. konzorciumában az első épületfelújítás.

Elsőként a bejáratot újíttattuk fel, és egy azzal szorosan összefüggő beléptetőrendszerrel ellátott, fedett helységet alakítottunk ki, melyben megvalósul az automatizált jegykiadás és az alapinformáció szolgáltatás. Így biztosítható a kert folyamatos nyitva tartása és a gödi turisztikai rendszerbe illesztése.

Második lépésként következett a hatalmas, 51 méter hosszú, de sajnos rossz állapotú növényház felújítása és korszerűsítése. A korábban kutatói növényházként funkcionáló üvegház fémfelületeinek megtisztítása és kezelése után, új, energiatakarékos héjazat került kialakításra, valamint új járófelület készült. Korszerű és környezetbarát víz- és fűtési rendszer került kialakításra, továbbá olyan növénygyűjteménnyel töltöttük / töltjük meg, mely segíti a fenntarthatóságot, és csökkentve az energiaigényt, minimális ráfűtéssel is tartható.

A harmadik lépés a már használaton kívüli, 32 méter magas fűtőkémény virtuális kilátóvá alakítása volt. A szükséges vizsgálatokat és megerősítéseket követően 4 irányban 1-1 nagy felbontású kamera került elhelyezésre, amely turisztikai attrakcióként Budapest északi részétől a Dunakanyarig nyúló egyedülálló panorámát tárhat elénk. A kameraképek telefonos applikációval is bárhonnan figyelemmel kísérhetők lesznek a jövőben.

Negyedik lépésként a pavilon felújítását végeztük el: a korábbi tulajdonos, Huzella Tivadar által egy magaslatra készíttetett kerti pavilon a felújítás révén a látogatók számára egy rekreációs egységként jelenik meg.

Ötödik lépésként a 2020-as nyári vihar által megrongált, korrodált, életveszélyes szivattyúház és stég helyreállítását tűztük ki célul, amely most új külsejével, mint egy vízivár járható körbe, és stégjéről megcsodálható a kert legszebb része, a tórendszer. A későbbiekben ezt időjárásálló vízi gyerekjátékokkal szeretnénk ellátni.

Végezetül a már nem működő közvilágítást a kert négy legfontosabb pontján kicseréltük napelemes kandeláberekre. A későbbiekben a kert teljes területén tervezzük ezek cseréjét. Az építés előkészítésére és később a takarítási és rendrakási folyamatokra 10 személyt kértünk fel megbízási szerződéssel.

2023-ban a kert egészére a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézete révén elkészítettük a kert történeti felmérését és a kertfejlesztési koncepciótervet a Huzella kert egységes arculatának kialakításához, ami egy későbbi program alapjául szolgált, és hozzájárult a történeti kert kategória elnyeréséhez.

A támogatás adminisztrációs feladatainak ellátására 2022 novemberétől egy adminisztrátort, a kertészeti feladatok ellátására 2023 augusztusától pedig egy, 2024 február-márciusától pedig 6 kertészt alkalmaztunk. A kert közműveinek működőképes állapotának megtartásához és a fűtési feladatok ellátására fűtő-karbantartót bíztunk meg.

A fejlesztési munkálatok megkezdésétől a program zárásáig a Zöldtár Kft. végezte a beruházások természetvédelmi szempontú felügyeletét és készített állapotfelmérést.

Mindezek eredményeképpen a kert látogathatóvá vált, és képessé tette programok befogadására, oktatási és ismeretterjesztési feladatok megvalósítására. A felújított elemek esetén a balesetveszély megszűnt, valamint látogatásuk akadálymentessé vált a mozgáskorlátozottak számára is.